שאלות נפוצות לעורך דין לגירושין

למה בהליך גירושין מומלץ לקחת עו"ד המתמחה דווקא בגירושין?

מקצוע עריכת הדין, הינו מקצוע רווי – הכולל בתוכו את העיסוק בשלל החוקים במדינת ישראל, כ-900 במספר. כל עו"ד רשאי לעסוק בכל תחום משפטי ומורשה לייצג את הלקוח בכל גוף ו/או ערכאה שיפוטית: בתי משפט, בתי דין רבניים, רשות המיסים, חברות ביטוח ועוד.
בכדי להשיג תוצאות טובות בהליך המשפטי, זקוק העו"ד להכיר את עולם המשפט על בוריו בכללות, ואת נושאי הדיון של הלקוח אותו הינו מייצג בפרטות. הוא חייב להכיר את כל נבכי החוקה והפסיקה בענין בו הוא מייצג, מוכרח לשלוט היטב בחומר הרלוונטי, ומחויב להכיר את הדברים מזוויות שונות ומגוונות, זאת על מנת להביא את התוצאות האפקטיביות ביותר עבור הלקוח ולמקסם את ההצלחה בהליך.
צורך זה, הוליד את המושג "התמקצעות". כל עו"ד בוחר נושא או מספר נושאים בהם הוא שולט ברמה גבוהה, ובהליכים מהסוג הזה הוא מייצג בעיקר. המעלה הגדולה בזה היא, ברבות הזמן העו"ד צובר ידע רב וניסיון מוכח בנדונים הללו, מכיר היטב את הפסיקה בנושאים אלו, וממילא התוצאות הם מושלמות לשביעות רצון הלקוח.
אחד מההליכים המשפטיים היותר מורכבים הינו ללא ספק "דיני משפחה". הליך גירושין הוא נושא טעון ומורכב בעל השלכות לשנים ארוכות; הן מהפן הרגשי – פירוד כואב בין בני זוג שנישאו באהבה ובאחווה ומי מדבר כשיש ילדים ברקע, כמו"כ החששות מתגובות הסביבה המשפחה והידידים, והן מהפן המשפטי – הליך הכולל בתוכו מגוון פרוצדורות בכמה סוגיות שונות, כשכל תחום בזה הוא עולם בפני עצמו עם שורה ארוכה של פסיקות ותקדימים ודרכי פעולה שונים ממקרה למקרה. 
המציאות הוכיחה, שעורכי דין שמצליחים בדיני משפחה הם עורכי דין המתעסקים אך ורק בנושאים אלו. הידע הבקיאות הוותק והכלים שצברו במשך הזמן בא להם לשימוש במקומות ובזמנים הנכונים, ומקנה להם יכולות עצומות ושליטה אבסולוטית בכל ההליכים השונים. מסיבה זו, מי שנזקק לסיוע משפטי בתחום דיני המשפחה חובה עליו לבחור בעו"ד המתעסק בדיני משפחה כתחום עיסוק עיקרי ומרכזי, זאת כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר. הייעוץ והליווי האישי המקצועי נותן מענה רב לכל אורך הדרך, ושומר על התנהלות נכונה.

כיצד אדע אם העו"ד אכן בקי ב"דיני משפחה" והוא באמת מתאים לי?

עו"ד הבקי היטב בעניינים יבין מיד בשיחה הראשונה עם הלקוח את פני הדברים, ואף יתן הצעות אופרטיביות לדרכי פעולה מיידים. אם לאחר השיחה הנך חש/ה כי יש מי שהבין אותך, היה ער לרחשי לבך, קלט את מצוקתך, ירד לסוף דעתך, נתן לך עצות מועילות – תדע/י כי הגעת למקום הנכון בזמן הנכון, והעזרה תגיע בשלימות מותאמת לצרכים שלך.

האם צריך להיפגש עם עורך הדין?

מומלץ מאוד ואף חובה להיפגש עם העו"ד בצורה פרונטאלית (פנים מול פנים), יש מעלה גדולה בשיחה פתוחה לכל הצדדים; לעו"ד – להכיר את צרכי הלקוח ולהבין את האתגרים העומדים בפניו, ללקוח – לקבל הסבר מפורט וברור על הסיטואציה אליה נקלע/ה, ליצור כימיה עם העו"ד ולהתרשם מיכולותיו, וכן להציג בפניו את הקווים שלו ומה הוא מצפה להשיג בתום ההליך. ביחד נבנית אסטרטגיה משפטית אלו קווי פעולה לנקוט ואלו מטרות ויעדים ברורים נציב בפנינו שלשם נחתור בכל הכוח.

מה קורה לאחר הפגישה עם העו"ד?

לאחר הפגישה עם הלקוח, עורך הדין יעלה את התיק בישיבת הצוות הקבועה, וביחד עם צוות המשרד יעשה סיעור מוחות ויפעיל שיקול דעת באיזו צורה כדאי לנהל את התיק ובאיזו אסטרטגיה מומלץ לנקוט, תוך כדי שהצוות מפליא לעשות בסימולציות שונות ומעלה דרכי פעולה מגוונות. לאחר בחינה מדוקדקת של כלל מרכיבי התיק יודיע העו"ד ללקוח את מסקנות צוות המשרד ויגבש יחד עם הלקוח את התכנית.

למה צריך בכלל עורך דין בהליך גירושין?

לאדם מן השורה המילה "גירושין" נשמעת כקלישאה הכוללת פירוד פיזי בין שני בני זוג נשואים ע"י מתן גט בבית הדין הרבני, וחסל. אך אין הדבר כן, מדובר בהליך משמעותי מורכב ומטלטל בעל השלכות רוחביות ולמשך שנים ארוכות, מהם מידיים – כמו מתן גט וכתובה ומזונות אישה, ומהם עתידיים – גידול הילדים ושהותם, מזונותיהם חינוכם ורפואתם, ועוד לא מעט אספקטים והשלכות רבות בעניינים רכושיים וממוניים. פעמים שצד אחד גמר אומר להתנקם ברעהו ואינו בוחל בשום צעד, משתמש הוא בערכאות השונות למימוש איומיו ועלול להביא בסופו של תהליך תוצאות גרועות מאוד. פעולות שנעשו או אמירות שנאמרו בלא חשיבה מוקדמת, במקרים רבים יכולים לגרום לנזק בלתי הפיך ולהקשות על ההישגים בעתיד ההליכים. ברור מאליו לכל בר דעת, שאסור לגשת לדבר מורכב שכזה לבד בלי סיוע וליווי משפטי מקצועי צמוד, זאת מאחר שהמציאות מוכיחה כי אצל אדם מן השורה שוררת בלבול ואי ידיעה לגבי העתיד שלו ושל ילדיו, קיים חשש רב מההליכים עצמם וכמובן הנגזרת המעשית והפרקטית מכל ההליך. לכך חשוב ואף חובה להיעזר באיש מקצוע המכיר את אשר לפניו, ויודע להתנהל בביטחה לשמור על זכויותיך ולהגן עליך מכל מתקפה אפשרית.
הניסיון מוכיח, כי מטבע הדברים העו"ד נהפך להיות האדם הקרוב ביותר לליבו של הלקוח בכל שלב ניהול ההליכים ואף מחוצה לה. כל מי שחווה גירושין עובר קשיים נפשיים רבים; הקרע עם בן/בת הזוג לפעמים לאחר עשרות שנות נישואין והולדת ילדים, תגובת המשפחה/חברים/מכרים, הקושי לשתף ולספר לילדים על העתיד לקרות בפרט אם מדובר בילדים קטנים ותמימים, נקיפות מצפון ועוד. צוות משרדינו מתמחה בנוסף גם בתחום הנפש והייעוץ הרגשי, כל לקוח מקבל מעטפת חום ומתן ייעוץ רגשי שוטף לאורך כל ההליך ולאחריו, ויעידו על כך הלקוחות הרבים שעברו את הגירושין והנלווה בקלות, תוך קבלת מענה מיידי לכל בעיה משפטית ורגשית שהתפתחה וצצה לה.

מה תפקידו של עורך דין לגירושין?

תפקידו של העו"ד הוא קודם כל לשמוע את הלקוח ולהבין להיכן הדברים נוטים. החלטה על פירוק התא המשפחתי מכל סיבה שהיא צריכה להיות מתוך כובד ראש ובהתייעצות איש מקצוע. בדר"כ מי שבהליכי גירושין מוצא שותף לצרה בן משפחה או חבר שעבר תהליך דומה – והם מייעצים לעשות כך ולפעול כך וכו'. יש לזכור כי כל הליך גירושין הוא אינדיבידואלי ומשתנה ממקרה למקרה. לכל תביעת גירושין חייבת להיות "עילה" – שבלעדיה לא יתקדם כלום. רק איש מקצוע המנוסה בתחום יידע לייעץ מהשכל ופחות מהרגש.
תפקיד נוסף של העו"ד הוא לשמור על כל זכויותיו של הלקוח, הן מה שידוע והן מה שמאחורי הקלעים. לדוגמא: לפעמים צד אחד מתכנן את הגירושין זמן רב לפני הקרע והוא אף נוקט בכמה פעולות שקטות בשביל לבטח את עצמו ולמצב אות זכויותיו בנקודת התחלה משופרת. אם זה בהעלמת נכסים, משיכות מזומן, העברת נכס משפחתי לבן משפחה אחר, מכירת ניירות ערך וכו', דברים הנודעים רק לאחר זמן רב מאז שנעשו ויש צורך למשוך את הגלגל אחורה בצווים שונים. לפעמים המצב מורכב יותר מאחר שצד אחד אף חתם והסכים לכך. עו"ד ממולח יוכל להוכיח זאת ולבטל למפרע את כל הפעולות הללו.

האם עורך דין לגירושין יכול גם לעשות הסכמים?

וודאי. כמעט תמיד העו"ד ינסה להביא את הצדדים להסכמות ולהבנות ביניהם בלי שאף אחד יפסיד כתוצאה מכך, הרבה זוגות שהחליטו לסיים את דרכם המשותפת סיכמו ביניהם את כל הנושאים הכרוכים בגירושין בהסכם מתוך מבט כולל וראיה שכלית ומתוך רצון להיפרד כידידים ולשמור על שלמות נפשם של הילדים ככל שניתן. ברם, פעמים שרמת הסכסוך היא גבוהה מאוד ולא ניתן להגיע להסכמות בין הצדדים, במקרים אלו לא נותרת הברירה אלא לפנות לערכאות השיפוטיות המוסמכות לדון בדיני משפחה ולבקש את עזרתם ע"י מתן סעדים משפטיים.
עריכת הסכם גירושין יכולה שתיעשה אצל עו"ד המביא לידיעת שני הצדדים את מלוא זכויותיהם וחובותיהם, מסביר לשני הצדדים את משמעותו תוכנו ומהותו של ההסכם, מנסח את ההסכם בצורה משפטית, ומגישו כתוב וחתום לביהמ"ש או בביה"ד הרבני על מנת לאשרו. ביהמ"ש או ביה"ד הרבני מקיימים דיון בו מבררים אצל הצדדים אם הבינו את תוכן ההסכם, ולאחר מכן מאשרים אותו ונותנים לזה תוקף של פסק דין – הניתן לביצוע מיידית.תפקיד נוסף של העו"ד הוא לשמור על כל זכויותיו של הלקוח, הן מה שידוע והן מה שמאחורי הקלעים. לדוגמא: לפעמים צד אחד מתכנן את הגירושין זמן רב לפני הקרע והוא אף נוקט בכמה פעולות שקטות בשביל לבטח את עצמו ולמצב אות זכויותיו בנקודת התחלה משופרת. אם זה בהעלמת נכסים, משיכות מזומן, העברת נכס משפחתי לבן משפחה אחר, מכירת ניירות ערך וכו', דברים הנודעים רק לאחר זמן רב מאז שנעשו ויש צורך למשוך את הגלגל אחורה בצווים שונים. לפעמים המצב מורכב יותר מאחר שצד אחד אף חתם והסכים לכך. עו"ד ממולח יוכל להוכיח זאת ולבטל למפרע את כל הפעולות הללו.

מה העלות של ייצוג בהליך גירושין?

אין על כך תשובה אחידה. הליך גירושין מורכב מכמה עניינים הקשורים מעצם טיבו וטבעו, ותלוי בכל מקרה לגופו. ישנם תיקים המורכבים יותר וישנם המורכבים פחות, לפעמים קיימת הסכמה על ענין מסוים וויכוח על משנהו, לעיתים יש חוסר רלוונטיות בחלקים ספציפיים, ויש כמובן גם את הרכיב של אורך הזמן שההליך ייקח – היכול להגיע למספר שנים. המחיר נגזר מהשילוב של כלל הנתונים, והוא משקף את המשאבים והאנרגיות שהעו"ד משקיע להצלחת ההליך.עריכת הסכם גירושין יכולה שתיעשה אצל עו"ד המביא לידיעת שני הצדדים את מלוא זכויותיהם וחובותיהם, מסביר לשני הצדדים את משמעותו תוכנו ומהותו של ההסכם, מנסח את ההסכם בצורה משפטית, ומגישו כתוב וחתום לביהמ"ש או בביה"ד הרבני על מנת לאשרו. ביהמ"ש או ביה"ד הרבני מקיימים דיון בו מבררים אצל הצדדים אם הבינו את תוכן ההסכם, ולאחר מכן מאשרים אותו ונותנים לזה תוקף של פסק דין – הניתן לביצוע מיידית.תפקיד נוסף של העו"ד הוא לשמור על כל זכויותיו של הלקוח, הן מה שידוע והן מה שמאחורי הקלעים. לדוגמא: לפעמים צד אחד מתכנן את הגירושין זמן רב לפני הקרע והוא אף נוקט בכמה פעולות שקטות בשביל לבטח את עצמו ולמצב אות זכויותיו בנקודת התחלה משופרת. אם זה בהעלמת נכסים, משיכות מזומן, העברת נכס משפחתי לבן משפחה אחר, מכירת ניירות ערך וכו', דברים הנודעים רק לאחר זמן רב מאז שנעשו ויש צורך למשוך את הגלגל אחורה בצווים שונים. לפעמים המצב מורכב יותר מאחר שצד אחד אף חתם והסכים לכך. עו"ד ממולח יוכל להוכיח זאת ולבטל למפרע את כל הפעולות הללו.

שחר חלה טוען רבני

מנהל המשרד - שחר חלה

טוען רבני
בורר מגשר
מרצה בכיר בדיני משפחה בלשכת עורכי הדין בישראל

למידע נוסף השאירו פרטים או התקשרו

אנו נעזור לך צעד אחר צעד

01

נלמד לעומק את כל הנושאים המשפטיים בתיק שלך

02

נחליט על ניתוב/פיצול התיקים ע"פ השקפת עולמה של הערכאה שתכריע בסוגיות המשפטיות

03

נשיג את התוצאה הטובה ביותר בבית הדין ובבית המשפט

הלקוחות שלנו ממליצים

המלצות